Μία ανάσα από το πρωτάθλημα η Παρί (4-1)

Μετά τη σημερινή νίκη με 4-1 στην έδρα της Λοριάν, η Παρί Σεν Ζερμέν είναι πολύ κοντά στην κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος Γαλλίας.

Μία ανάσα από το τρίτο συνεχόμενο πρωτάθλημα και 12ο στην Ιστορία της βρίσκεται πλέον η Παρί Σεν Ζερμέν, μετά τη σημερινή της νίκη με 4-1 στην έδρα της Λοριάν, στο πρώτο από τα τρία εξ αναβολής ματς της 29ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε θα περιμένει το παιχνίδι που ακολουθεί ανάμεσα στη Μονακό και στην Λιλ, ελπίζοντας σε «γκέλα» των γηπεδούχων, έτσι ώστε να στεφθεί και μαθηματικά πρωταθλήτρια Γαλλίας τέσσερις αγωνιστικές πριν από το φινάλε της περιόδου. Σε διαφορετική περίπτωσην (νίκης των Μονεγάσκων) θα περιμένει το ματς με την Χάβρη (27/4) προκειμένου να πανηγυρίσει μέσα στο «Παρκ ντε Πρενς».

Το παιχνίδι στο «σπίτι» της προτελευταίας της βαθμολογίας κρίθηκε εν πολλοίς μέσα σε τέσσερα λεπτά στο πρώτο μέρος, όταν η Παρί με τα γκολ των Ντεμπελέ (19′) και Εμπαπέ (22′) προηγήθηκε 2-0. Στο 60′ και πάλι ο Ντεμπελέ έβαλε τέλος στην αναμέτρηση με το δεύτερο προσωπικό του γκολ από ασίστ του Εμπαπέ.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το γκολ της τιμής στο 73′ με τον Μοχάμεντ Μπάμπα, ενώ στο 90′ ο Εμπαπέ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.