Σε επαναληπτικό Τσέλσι και Νότιγχαμ Φόρεστ

Τσέλσι και Άστον Βίλα έμειναν «άσφαιρες» στο Στάμφορντ Μπριτζ και η πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Αγγλίας θα κριθεί σε επαναληπτικό αγώνα. Η Νότιγχαμ Φόρεστ έμεινε στην «λευκή ισοπαλία» κόντρα στην Μπρίστολ Σίτι και θα διεκδικήσει την πρόκριση σε δεύτερο παιχνίδι στο Σίτι Γκράουντ

Τσέλσι και Άστον Βίλα θα λύσουν τις διαφορές τους σε επαναληπτικό αγώνα για το εισιτήριο που δίνει την πρόκριση από τη φάση των «32» του FA Cup. Η πρώτη μεταξύ τους μονομαχία στο «Στάμφορντ Μπριτζ» έληξε ισόπαλη 0-0 και θα διεξαχθεί νέα στο «Βίλα Παρκ».

Ο αγώνας είχε πολύ γρήγορο ρυθμό με αμφότερες τις ομάδες να δημιουργούν ευκαιρίες εκατέρωθεν. Η Τσέλσι είχε καλύτερες στιγμές στο παιχνίδι, ωστόσο η ομάδα του Ουνάι Έμερι είχε τον Εμιλιάνο Μαρτίνες σε πολύ καλή μέρα, αφού κράτησε το «μηδέν» για τους φιλοξενούμενους.

Στο 10΄η Άστον Βίλα έφτασε μια ανάσα από το να ανοίξει το σκορ, όμως ο Πέτροβιτς είπε όχι στον Τίλεμανς και στο 12’ είχε ακυρωθέν γκολ με τον Ντάγκλας Λουίζ. Στο 17’ ο Μαρτίνες είχε την απάντηση στην προσπάθεια του Μαντουέκε και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Αργεντινός σταμάτησε και το σουτ του Πάλμερ. Στο 47ο λεπτό ο Πάλμερ απείλησε ξανά και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα το σουτ του Ντιαμπί από δύσκολη γωνία δε στάθηκε ικανό για να νικήσει τον πορτιέρε των «μπλε», ο οποίος στο 74΄έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ την προσπάθεια του Κας. Το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος και η πρόκριση θα κριθεί σε δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι.

Ίδιο ήταν το αποτέλεσμα και στην αναμέτρηση της Μπρίστολ Σίτι με την Νότιγχαμ Φόρεστ (0-0). Ο αγώνας ήταν, κατά γενική ομολογία, κακός με τις καλές ευκαιρίες να μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού. Οι γηπεδούχοι έκαναν την πρώτη εύστοχη τελική στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν οι φιλοξενούμενοι πήραν το πρώτο κόρνερ τους. Η «λευκή» ισοπαλία ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα, κι αυτό που θα περάσει στην επόμενη φάση θα κριθεί στον επαναληπτικό του «Σίτι Γκράουντ».