Εύκολη πρεμιέρα για τον Τζόκοβιτς στο Roland Garros (3-0)

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς έκανε ξεκίνησε ιδανικά την πορεία του στο φετινό Roland Garros επικρατώντας άνετα με 3-0 σετ του Αμερικανού Αλεξάνταρ Κοβάσεβιτς.

Μόνο για ένα σετ δυσκολεύτηκε ο Νόβακ Τζόκοβιτς, στην πρεμιέρα του στο φετινό Roland Garros. Ο Σέρβος τενίστας ξεπέρασε το εμπόδιο του Αμερικανού Αλεξάνταρ Κοβάσεβιτς (Νο 114 στον κόσμο) με 6-3, 6-2, 7-6 και πέρασε στον 2ο γύρο του γαλλικού Grand Slam.

Ο Νόλε είδε τον αντίπαλό του να προβάλλει σθεναρή αντίσταση στο τρίτο σετ, όπου ο Κοβάσεβιτς «απάντησε» και στα δύο break του Τζόκοβιτς και μάλιστα προηγήθηκε 6-5, αλλά ο Σέρβος ισοφάρισε και «καθάρισε» τη νίκη στο τάι-μπρέικ (7-1).

Επόμενος αντίπαλος του Τζόκοβιτς θα είναι ο Ούγγρος Μάρτον Φούτσοβιτς, ο οποίος νίκησε τον Γάλλο Ιγκό Γκρενιέ με 6-3, 5-7, 6-1, 6-3.

Λίγο νωρίτερα, ο Καναδός Φελίξ Οζέ-Αλιασίμ έγινε ο πρώτος παίκτης του Top-10 που αποκλείται από το απλό ανδρών, καθώς έχασε από τον Ιταλό Φάμπιο Φονίνι 6-4, 6-4, 6-3. Σε άλλα ματς, ο Βρετανός Κάμερον Νόρι (νο 14 στο ταμπλό) χρειάστηκε 3,5 ώρες και πέντε σετ για να ξεπεράσει το εμπόδιο του Γάλλου Μπενουά Περ με 7-5, 4-6, 3-6, 6-1, 6-4.

Στα πέντε σετ προκρίθηκαν επίσης, ο Καναδός Ντένις Σαποβάλοφ (6-4, 7-5, 4-6, 3-6, 6-3 τον Αμερικανό Μπράντον Νακασίμα) και ο Αργεντινός Ντιέγκο Σβάρτσμαν (1-6, 6-7, 6-2, 6-0, 6-4 τον Ισπανό Μπερναμπέ Θαπάτα). Πιο εύκολα πέρασε ο Ισπανός Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκουτ, που νίκησε τον Κινέζο Γιμπίνγκ Γου 7-6, 6-1, 6-1.