Λάρισα – Λαύριο 66-75 – «Μεταλλωρύχοι» από τα… παλιά

Το Λαύριο βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ από το πρώτο λεπτό του αγώνα με τη Λάρισα (17-2 στο 5΄), ωστόσο έδειξε χαρακτήρα και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 75-66 για την 3η αγωνιστική της Basket League.

Το Λαύριο πέρασε με το διπλό από τη Λάρισα, νικώντας την ομάδα της Θεσσαλίας με 75-66 για την 3η αγωνιστική της Basket League. Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη έδειξαν πως η περσινή πορεία μέχρι τους τελικούς του πρωταθλήματος δεν ήταν τυχαία, προσθέτοντας στο σύνολο τον απαραίτητο χαρακτήρα για να μπορεί να ανατρέπει τις δύσκολες καταστάσεις που θα βρίσκει μπροστά του.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν σε πλεονεκτική θέση από το πρώτο λεπτό του αγώνα, φτάνοντας την υπέρ τους διαφορά στους 15 πόντους (17-2 στο 5΄), ωστόσο με μεθοδικό και αποτελεσματικό τρόπο το Λαύριο κατάφερε την ολική επαναφορά του στο ματς, τρέχοντας στην τελευταία περίοδο ένα επί μέρους σκορ 25-9, για να πανηγυρίσει τη δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα (2-1), ενώ η Λάρισα έπεσε στο 1-2.

Ο Τάισον Κάρτερ τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους (4-9 δίποντα, 3-4 τρίποντα, 2-2 βολές), 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Πέτρος Γερομιχαλός με 13 (4-7 δίποντα, 1-3 τρίποντα, 2-4 βολές), 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Το Λαύριο είχε έναν εντυπωσιακό απολογισμό στην αναλογία ασίστ-λαθών, ολοκληρώνοντας με 21 ασίστ και 8 σφάλματα.

Για τους ηττημένους. ο Τζέιλεν Χάντσον είχε 20 πόντους (4-7 δίποντα, 3-5 τρίποντα, 3-5 βολές) και ριμπάουντ, με τον Τζέι Θριτ να προσθέτει 15 (3-6 δίποντα, 2-6 τρίποντα, 3-3 βολές), 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Ο αγώνας

Εκρηκτικό ξεκίνημα από τη Λάρισα, η οποία προηγήθηκε με 10-0 μετά από δυόμιση λεπτά αγώνα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και πήγαν στο +15 (17-2) στο 5΄. Ο Γουάσινγκτον έκανε το 20-6 (6΄), ωστόσο το Λαύριο έβγαλε αντίδραση και με μπροστάρη τον Γερομιχαλό, έκλεισε την περίοδο με σερί 7-0, για να μειώσει στους εφτά (20-13, 10΄).

Οι παίκτες του Σερέλη κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία με 6:56΄ να απομένουν για το ημίχρονο, με καλάθι του Αμίνου (21-21). Στο 15΄, ο Κακλαμανάκης έδωσε το πρώτο προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (23-24) για πρώτη φορά στον αγώνα. Έκτοτε, οι ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι την ανάπαυλα, με τον Χάντσον να διαμορφώνει το σκορ ημιχρόνου με λέι απ (38-35).

Η Λάρισα κατάφερε να βρίσκεται στα ηνία του σκορ καθ΄ όλη τη διάρκεια της τρίτης περιόδου, με το προβάδισμα να αυξομειώνεται από τους δύο μέχρι τους τέσσερις πόντους. Στο τέλος όμως του δεκαλέπτου, μπόρεσε με καλάθι του Χάντσον να πάει τη διαφορά στους εφτά (57-50, 30΄), μπαίνοντας στην τελική ευθεία του παιχνιδιού με ένα σημαντικό πλεονέκτημα.

Το προβάδισμα ωστόσο των γηπεδούχων εξανεμίστηκε μέσα σε δύο λεπτά, με το Λαύριο να μειώνει στον πόντο (57-56, 8:09΄ για το τέλος). Το παιχνίδι μετατράπηκε σε ντέρμπι, με τον Θριτ να ισοφαρίζει σε 62-62, με 4:20΄ να απομένουν για τη λήξη του αγώνα.

Κάπου εκεί όμως το Λαύριο πάτησε γκάζι και εξαφανίστηκε. Με σερί 10-0 έφτασε τη διαφορά για πρώτη δική του φορά σε διψήφιο αριθμό (62-72), τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι, καθώς στο ρολόι έμεναν ακόμα 1:23΄. Η Λάρισα δεν μπόρεσε να κάνει κάτι το αξιόλογο και έτσι οι «μεταλλωρύχοι» έφτασαν σε ένα σπουδαίο διπλό με 75-66.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 38-35, 57-50, 66-75