Αρμάνι Μιλάνο – Αναντολού Εφές 98-75

Η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε με 98-75 της Αναντολού Εφές για την 34η αγωνιστική της Euroleague και ολοκλήρωσε τις φετινές της υποχρεώσεις στην 4η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 21-13. Στην 3η θέση οι Τούρκοι με ρεκόρ 22-12.

Η Αρμάνι Μιλάνο ήταν ισοπεδωτική κόντρα στην Εφές (98-75) για την 34η αγωνιστική της Euroleague και ολοκλήρωσε τις φετινές της υποχρεώσεις στην 4η θέση με ρεκόρ 21-13, ενώ η τουρκική ομάδα έμεινε στην 3η θέση με ρεκόρ 22-12, έχοντας παράλληλα και το πλεονέκτημα έδρας στα play offs.

Η τουρκική ομάδα ξεκίνησε πιο δυνατά και βρέθηκε μπροστά στο σκορ (8-11). Όμως, στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό, έφτασαν στο +6 (21-15) και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με τη διαφορά στους 10 πόντους (29-19).

Η Αρμάνι διατήρησε την κυριαρχία της στη δεύτερη περίοδο, έφτασε μέχρι και στο +15 (46-31), με την Εφές να μειώνει ξανά στους 10 πόντους (49-39) στο τέλος του ημιχρόνου. Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Εφές δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό που επέβαλλε η Αρμάνι, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +22 (78-56).

Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει μέχρι το τέλος, οι Ιταλοί έφτασαν μέχρι και στο τρομερό +30 (98-68), παίρνοντας τη νίκη με 98-75.