Μακάμπι – Βιλερμπάν 88-69: 2/2 για τους Ισραηλινούς στη διαβολοβδομάδα

Η Μακάμπι επικράτησε με 88-69 της Βιλερμπάν και έκανε το 2/2 στην πρώτη διαβολοβδομάδα της Euroleague.

Η Μακάμπι έκλεισε νικηφόρα τη πρώτη διαβολοβδομάδα της Euroleague αφού επικράτησε με 88-69 της Βιλερμπάν που έχασε με τραυματισμό τον Λοβέρν.

Το ματς ξεκίνησε με τη Βιλερμπάν να κυριαρχεί στο ματς με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες αλλά τους Γάλλους να παρουσιάζονται πιο συγκεντρωμένοι στο παρκέ και να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 15-21.

Η δεύτερη περίοδος βρήκε τη Βιλερμπάν με τα τρίποντα του Ντε Κολό μπροστά με +13(19-32). Όμως η ομάδα του λαού ξύπνησε και έτρεξε ένα σερί 23-9 για να πάνε οι ομάδες στο ημίχρονο με μπροστά τη Μακάμπι με 42-41.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το καθοριστικό αφού οι Ισραηλινοί πάτησαν γκάζι και χάθηκαν από το πεδίο της Βιλερμπάν αφού η περίοδο είχε επιμέρους σκορ 26-11 για να κλείσει στο 30′ με 68-52.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα όμως ο Λοβέρν σε μια ανύποπτη φάση κόλλησε το πόδι του για να αποχωρίσει υποβασταζόμενος. Το τέλος δεν είχε κάτι άλλο με τη Μακάμπι να κερδίζει με σχετική άνεση με σκορ 88-69.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 42-41, 68-52, 88-69