Αρμάνι – Ζαλγκίρις 61-66: Πέρασαν και από το Μιλάνο οι Λιθουανοί

Οι Λιθουανοί μετά την Βίρτους στην Μπολόνια, νίκησαν και την Αρμάνι στο Μιλάνο, κάνοντας το «2 στα 2» στη… διαβολοβδομάδα.

Με δύο νίκες στις αποσκευές τους επιστρέφει στην Λιθουανία από την Ιταλία η Ζαλγκίρις, καθώς μετά το διπλό επί της Βίρτους στην Μπολόνια, κέρδισαν και την Αρμάνι στο Μιλάνο με 66-61, για την 19η αγωνιστική της Euroleague.

Αυτή ήταν η 11η νίκη της λιθουανικής ομάδας, που ανέβηκε στην 7η θέση, ενώ αντίθετα η Αρμάνι είναι στην προτελευταία θέση με 6-13. Πρωταγωνιστές για τη Ζαλγκίρις ήταν οι Χέις, Σμιτς και Ουλανόβας, με τον πρώτο να έχει 16 πόντους, ενώ οι άλλοι δύο πέτυχαν από 13. Από τους γηπεδούχους, 11 είχε ο Μπάρον.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά το ματς και προηγήθηκαν με 9-4 και λίγο αργότερα με 16-6, ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +10 (19-9). Στο δεύτερο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με 26-14 και λίγο αργότερα με 35-25, για να ολοκληρώσουν το πρώτο μέρος στο +10 (37-27).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ανέβασαν τη διαφορά στους 13 (42-29) και στη συνέχεια στους 17 (51-34), με την Ζαλγκίρις να μπαίνει στην τελευταία περίοδο έχοντας προβάδισμα 19 πόντων (59-40).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ιταλοί αντέδρασαν και άρχισαν να μειώνουν τη διαφορά. Αρχικά στους 12 (59-47), λίγο αργότερα στους 5 (63-58) και λίγο πριν το φινάλε στους 2 (61-63), αλλά η Ζαλγκίρις με τρίποντο έκανε το 66-61 και σφράγισε τη μεγάλη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-19, 27-37, 40-59, 61-66

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέιβις 8 (2/6 δίποντα, 4/6 βολές), Τόμας 5 (1), Λουγουαγού-Καμπαρό 4 (1/5 σουτ), Μήτρου-Λονγκ 3 (1/4 τρίποντα), Τονούτ 8 (1), Μέλι 4 (8 ριμπάουντ), Μπάρον 11 (3/7 τρίποντα), Ρίτσι 5 (7 ριμπάουντ), Χολ 9 (2), Χάινς 4 (5 ριμπάουντ)

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Μακσβίτις): Τέιλορ 2 (1/4 δίποντα), Λεκαβίτσιους 5 (1), Χέιζ 16 (5/9 δίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Σμιτς 13 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπιρούτις 2, Μπραζντέικις 4 (2/10 σουτ), Πολονάρα 3 (1), Ντίμσα 2, Μπουτκεβίτσιους 6, Ουλάνοβας 13 (1/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ)