Ολυμπιακός – Παρτιζάν 98-94: Η ψυχή του όμως είναι παλικάρι

Ο εφτάψυχος Ολυμπιακός κατάφερε να γυρίσει από το -14, έχασε το παιχνίδι μέσα τα χέρια του με buzzer beater τρίποντο, όμως έδειξε χαρακτήρα στην παράταση για να πάρει τη νίκη με 98-94 (85-85 κ.δ.).

Ο Ολυμπιακός παρά τις απουσίες και την κούραση, βγήκε νικητής σε δεύτερο παιχνίδι  που πήγε στην παράταση, μέσα σε 4 αγωνιστικές και δείχνοντας χαρακτήρα πήρε το ματς κόντρα στην Παρτιζάν με 98-94 (85-85 κ.δ.).

Ενα παιχνίδι που ξεκίνησε με τις καλύτερες περγαμηνές για τον Ολυμπιακό (43-31), εξελίχθηκε πολύ γρήγορα στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου σε εφιάλτη, αφού βρέθηκε πίσω με 14 πόντους (53-67), όμως με χαρακτήρα έφτασε στην ανατροπή, πριν δεχθεί τρίποντο ισοφάρισης για να πάει το παιχνίδι στην παράταση (85-85).

Ο Λαρεντζάκης (19 πόντους) απέδειξε πως είναι ο άνθρωπος των ειδικών καταστάσεων για τον Ολυμπιακό, τον οποίο πήρε από το χέρι στο δεύτερο ημίχρονο για να επιστέψει σε ένα ματς, που πολλοί πίστεψαν πως ήταν χαμένο.

Στην παράταση, οι καλές άμυνες του Ολυμπιακού και κυρίως αυτή του Γουόκαπ πάνω στον Πάντερ έδωσαν την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να μείνει μπροστά στο σκορ και στο γαϊτανάκι των βολών στο τέλος, Αβράμοβιτς αστόχησε, με τον Γουόκαπ να παίρνει το ριμπάουντ και το φάουλ και με 2 στις 2 εύστοχες βολές να τελειώνει το ματς αυξάνοντας τη διαφορά στους 4 (98-94).

To ματς

Ο Ολυμπιακός έχτισε διαφορά στην αρχή με τον Κάνααν να έχει μπει δυνατά στο παιχνίδι, παρά την κριτική που δέχθηκε μετά την εμφάνιση με την Αρμάνι και οι «Πειραιώτες» είδαν την πρώτη περίοδο να κλείνει στο +7 (28-21).

Ξεκίνησε καλά το δεύτερο δεκάλεπτο με τον Πίτερς (15 πόντοι, όλοι στο πρώτο ημίχρονο) να εκτελεί κυρίως με δίποντα, όμως ένα ξέσπασμα της Παρτιζάν έκλεισε το ημίχρονο με το σκορ στο 49-43.

Η Παρτιζάν με απίστευτο Σμαίλαγκιτς, να εκτελεί έξω από τα 6.75, στο τρίτο δεκάλεπτο, έκανε την ανατροπή με επιμέρους 4-28, γύρισε το παιχνίδι και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο +10 (59-69).

Ο Ολυμπιακός γύρισε το παιχνίδι στην 4η περίοδο με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη, που με τρίποντα από τη γωνία αλλά και με απόλυτη ευστοχία στις βολές τον οδήγησε στο +3 λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, όμως η Παρτιζάν με άριστα  εκτελεσμένη επίθεση στη λήξη του ματς, βρήκε τρίποντο παράτασης με τον Νάναλι για να ισοφαρίσει και να στείλει το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο (85-85).

Στην παράταση ο Ολυμπιακός έδειξε το μέταλλο της ομάδας, έπαιξε έξυπνα και εκμεταλλευόμενος τις δύο αποβολές που είχε η Παρτιζάν (Σμάιλαγκιτς και Καμίνσκι) έδωσε πολλές μπάλες στον Μιλουτίνοφ, με τον Σέρβο να κερδίζει βολές, με τις οποίες κρατούσε μπροστά τους «Ερυθρόλευκους», απέναντι στον σεληνιασμένο Πάντερ (17 πόντους) που εκτελούσε από παντού.

Στο τέλος με καλές άμυνες και με κρίσιμο ριμπάουντ του Γουόκαπ από τη χαμένη βολή του Αβράμοβιτς, ο Τεξανός ευστόχησε στις βολές και διαμορφώθηκε το τελικό 98-94.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη του Ολυμπιακού στη Euroleague, μετά την πρεμιέρα στο ΟΑΚΑ και πλέον με ρεκόρ 2-2, θα υποδεχθεί την Ανατολού Εφές στο ΣΕΦ (26/10, 22:00).

MVP της αναμέτρησης με καθοριστική συμμετοχή στα τελευταία λεπτά ο Νίκολα Μιλουτίνοφ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-21, 49-43, 59-69, 85-85 (κ.α.), 98-94

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (2/4 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 9 (2/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Κάναν 11 (3/8 τρίποντα, 2 κλεψίματα), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 19 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 9/9 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Φαλ 5 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 15 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 16 (2/4 δίποντα, 12/14 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 18 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Αβράμοβιτς 5 , Κοπρίβιτσα, Πάντερ 17 (6/11 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σμάιλαγκιτς 16 (3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Γιάραμαζ, Νάναλι 12 (2), Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς 11 (2), Ντόζιερ 6, Καμίνσκι 9 (2/6 τρίποντα)