Φέγενορντ – Ουτρέχτη 3-1: Μια «ανάσα» από τον τίτλο

Η Φέγενορντ δεν σταματά την κούρσα για τον τίτλο και πλέον μετά τη νίκη της με σκορ 3-1 επί της Ουτρέχτης βρίσκεται μια ανάσα από την κατάκτησή του.

Αντίστροφα μετράει πλέον η Φέγενορντ για τη μαθηματική κατάκτηση του 16ου πρωταθλήματος της Ιστορίας της, καθώς επικράτησε άνετα της Ουτρέχτης με 3-1 για την 30ή αγωνιστική της Eredivisie και χρειάζεται πλέον άλλους 5 βαθμούς στις τελευταίες 4 αγωνιστικές για να σηκώσει το τρόπαιο, καθώς διατήρησε το προβάδισμα των 8 βαθμών απ’ την δεύτερη Αϊντχόφεν.

Το γκολ του Σιμάνσκι στο 15′ απλοποίησε τα πράγματα για την ομάδα του Ρότερνταμ, η οποία σκόραρε άλλες δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο με τους Χιμένες (54′) και Τζαχανμπάκς (82′).

Η Ουτρέχτη που είχε στο βασικό σχήμα της τους Βασίλη Μπάρκα και Τάσο Δουβίκα, μείωσε στο 89′ με τον Ντοστ (είχε πάρει τη θέση του Δουβίκα απ’ το 67ο λεπτό).