Καζακστάν – Σκωτία 3-0

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις για τα προκριματικά του Euro 2020 το Καζακστάν, επικρατώντας με 3-0 της Σκωτίας για τον 9ο όμιλο.

«Αγριεμένο» παρουσιάστηκε το Καζακστάν στην πρεμιέρα του 9ου ομίλου για τα προκριματικά του Euro 2020.

Η ομάδα του Μίκαλ Μπίλεκ επικράτησε εύκολα εντός έδρας της Σκωτίας με 3-0, υποχρεώνοντας παράλληλα τους αντιπάλους τους σε αρνητικό ρεκόρ 43 ετών.

Μόλις στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι είχαν πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων, καθώς οι Πέρτσουκ στο 6′ και Βορογκόφσκι τέσσερα λεπτά αργότερα, είχαν κάνει το 2-0 για την ομάδα τους.

Αυτή μάλιστα, ήταν η πρώτα φορά μετά τον Μάη του 1975, που οι Σκωτσέζοι δέχονται 2 γκολ στα πρώτα δέκα λεπτά σε επίσημο παιχνίδι. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Ζαϊνουντίνοβ στο 51ο λεπτό.