Ο «Βασιλιάς» Χάαλαντ απόλυτος κυρίαρχος στην Ευρώπη!

Πρώτος στη λίστα με τους κορυφαίους σκόρερ στην Ευρώπη είναι ο Έρλινγκ Χάαλαντ

Ο εντυπωσιακός Ερλινγκ Χάαλαντ είναι επικεφαλής στον κατάλογο με τους κορυφαίους σκόρερ στην Ευρώπη. Ο νεαρός Νορβηγός, δεν σκόραρε στην ήττα με 1-0 από την Λίβερπουλ, αλλά με 15 γκολ σε 10 αγώνες με τα «χρώματα» της Μάντσεστερ Σίτι, παραμένει στην κορυφή, ακολουθούμενος από τον Ολλανδό επιθετικό της Σπαρτάκ Μόσχας, Κουϊνσι Πρόμες, ο οποίος έχει σκοράρει 11 φορές σε 13 αγώνες και τον άσο της Φενερμπαχτσέ, Ενερ Βαλένσια, από τον Ισημερινό, ο οποίος έχει σημειώσει 10 γκολ σε επτά ματς.

Ακριβώς πίσω από την πρώτη τριάδα, βρίσκεται ο Κροάτης, Αντόνιο Τσόλακ, ο οποίος «μεταμορφώθηκε» πηγαίνοντας στην Ρέιντζερς από τον ΠΑΟΚ και έχει πετύχει 10 γκολ σε ισάριθμες αναμετρήσεις, ενώ ο κορυφαίος Ευρωπαίος σκόρερ της τελευταίας διετίας, ο Πολωνός, Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, είναι στην πέμπτη θέση με εννέα γκολ σε εννέα συμμετοχές με την Μπαρτσελόνα.

Ο πρώτος σκόρερ του ελληνικού πρωταθλήματος, Αϊτόρ Κανταλαπιέδρα, παραμένει ο κύριος «εκφραστής» της επιθετικής λειτουργίας του Παναθηναϊκού, που έχει μία εξαιρετική και χωρίς βαθμολογική απώλεια, πορεία στη φετινή Superleague. Ο Ισπανός επιθετικός των «πρασίνων», μετρά οκτώ γκολ σε οκτώ αγώνες και 646 λεπτά συμμετοχής, απολογισμός, που τον φέρνει, λίγο μετά την πρώτη δεκάδα των κορυφαίων σκόρερ στην «γηραιά ήπειρο».

Ο σχετικός κατάλoγος, περιλαμβάνει ποδοσφαιριστές που συμμετέχουν στα πρωταθλήματα της Γερμανίας, της Αγγλίας, της Αυστρίας, του Βελγίου, της Σκωτίας, της Ισπανίας, της Γαλλίας, της Ελλάδας, της Ιταλίας, της Ολλανδίας, της Πορτογαλίας, της Ρωσίας, της Ελβετίας, της Τουρκίας και της Ουκρανίας.

Η πρώτη δεκάδα των κορυφαίων σκόρερ στα ευρωπαϊκά γήπεδα:

1) Ερλινγκ Χάαλαντ     (22 ετών/Μάντσεστερ Σίτι/Νορβηγία)   15 γκολ σε 10 αγώνες (844 λεπτά)

2) Κουίνσι Πρόμες      (30 ετών/Σπαρτάκ Μόσχας/Ολλανδία)    11 γκολ σε 13 αγώνες (1170 λεπτά)

3) Ενερ Βαλένσια       (32 ετών/Φενερμπαχτσέ /Ισημερινός)   10 γκολ σε  7 αγώνες (511 λεπτά)

4) Αντόνιο Τσολάκ      (29 ετών/Ρέιντζερς/Κροατία)          10 γκολ σε  9 αγώνες (728 λεπτά)

5) Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι (34 ετών/Μπαρτσελόνα/Πολωνία)         9 γκολ σε  9 αγώνες (719 λεπτά)

6) Μάριν Λιούμπιτσιτς  (20 ετών/LΑΣΚ Λιντς/Κροατία)          9 γκολ σε 10 αγώνες (670 λεπτά)

7) Κοντί Γκακπό        (23 ετών/Αϊντχόφεν/Ολλανδία)          9 γκολ σε 10 αγώνες (769 λεπτά)

8) Χάρι Κέιν           (29 ετών/Τότεναμ/Αγγλία)              9 γκολ σε 10 αγώνες (888 λεπτά)

9) Βλαντίμιρ Σιτσένοφ  (26 ετών/Ερενμπουργκ/Ρωσία)           9 γκολ σε 11 αγώνες (736 λεπτά)

10) Νεϊμάρ              (30 ετών/Παρί ΣΖ/Βραζιλία)            9 γκολ σε 11 αγώνες (829 λεπτά)