Χιρόνα – Αλαβές 1-1

Η Αλαβές αν και βρέθηκε να χάνει από νωρίς με 1-0 από τη Χιρόνα, κατάφερε να ισοφαρίσει και να φύγει με τον ένα βαθμό.

Η Αλαβές συνεχίζει να αποδεικνύει ότι είναι μια πολύ καλά δουλεμένη ομάδα και δύσκολα θα χάνει παιχνίδια φέτος. Η Χιρόνα προηγήθηκε 1-0 με ένα εκπληκτικό ανάποδο ψαλίδι του Κρίστιαν Στουάνι στο 12ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο δεν τα παράτησαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1 με τον Μπόρχα Μπαστόν στο 51′. Με την ισοαπλία η Αλαβές παρέμεινε στην 4η θέση της Λα Λίγκα, δυο βαθμούς πάνω από τη Ρεάλ Μαδρίτης. Η Χιρόνα έφτασε τους 28 βαθούς και είναι στην 8η θέση μαζί με την Εσπανιόλ.

Ούτε τώρα νίκη για τη Βαλένθια

Η Βαλένθια δεν μπόρεσε να νικήσει τη Βαγιαδολίδ και έμεινε στο 1-1 στο «σπίτι» της, στο «Μεστάγια», για την 19η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Νωρίτερα, σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη, πέτυχε η Λεγανές, καθώς επικράτησε -εντός έδρας- της ουραγού, Ουέσκα, με 1-0. Το «χρυσό» γκολ για τους γηπεδούχους, που απομακρύνθηκαν από την «επικίνδυνη ζώνη», σημείωσε ο Εν Νεσίρι στο 73ο λεπτό, ενώ ο Δημήτρης Σιόβας, ο οποίος παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα, ήταν για ακόμη μία φορά βασικός.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία, έχουν ως εξής:

Ράγιο Βαγεκάνο-Θέλτα 4-2 (4΄, 37΄, 77΄ Ντε Τομάς, 90΄+ Μπεμπέ – 13΄ Αραούχο, 18΄ πεν. Μάξι Γκόμες)

Λεγανές-Ουέσκα 1-0 (73` Εν Νεσίρι)

Βαλένθια-Βαγιαδολίδ 1-1 (71′ Παρέχο-82′ Αλκαράθ)