Ρεν – Ναντ 3-1: Επιστροφή στις νίκες μετά από πέντε διαδοχικές ισοπαλίες

Έπειτα από 5 διαδοχικές ισοπαλίες, η Ρεν επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 3-1 επί της Ναντ στο «Ρόαζον Παρκ» για την 7η αγωνιστική της Ligue 1. Καθοριστικός ο Ντουέ που σκόραρε (2-1, 73') 2' λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν το ματς οι φιλοξενούμενοι μετά την αποβολή του Μοχάμεντ (77').

«Τέλος» στο σερί των ισοπαλιών έβαλε η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στους ομίλους του UEFA Europa League, Ρεν, μετά την εντός έδρας νίκη της επί της Ναντ με 3-1 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Ligue 1, επιστρέφοντας στις ευρωπαϊκές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα Ζενεσιό κατάφερε να μπει σε θέση οδηγού από νωρίς στο παιχνίδι, καθώς ο Μπουριγκό μόλις στο 6ο λεπτό ευστόχησε από τα 11 βήματα για το 1-0. Ωστόσο, η Ναντ βρήκε απάντησει πριν την ανάπαυλα. Συγκεκριμένα με την συμπλήρωση 45′ λεπτών, ο Τσιριβέγια εκτέλεσε μέσα από την περιοχή και με ένα δυνατό – χαμηλό σουτ νίκησε τον Στιβ Μανταντά για το 1-1.

Στο 71ο λεπτό ο Ζενεσιό επιλέγει να περάσει στον ματς τον Ντουέ, με τον Γάλλο να αποδεικνύεται πόλυ γρήγορη ως σωστή απόφαση, καθως δύο λεπτά αργότερα έστελε την μπάλα στα δίχτυα μετατρώποντας μία εξαιρετική πάσα του Τρουφέ σε ασίστ. Ο Καλιμουεντό στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό σκορ (3-1) έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Αξιοσημείωτο, η Ναντ του Ντόουγκλας Αουγκούστο ολοκλήρωσε με δέκα παίκτες την αναμέτρηση, αφού ο Μοστάφα Μοχαμέντ αποβλήθηκε στο 77ο λεπτό.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής

Στρασμπούρ – Λανς 0-1 (16′ Γουαΐ)
Κλερμόν – Παρί 0-0
Μονακό – Μαρσέιγ 3-2 (8′, 52′ Ακλιούς, 23′ Μπαλόγκουν / 1′ Εντιάιγ, 18′ Ζιγκό)
Ρεμς – Λιόν 2-0 (45+1′ Μουνέτσι, 71′ Αμπντελχαμίντ)
Τουλούζ – Μετς 3-0 (31′ Σμιτ, 43′ Ντάλινχα, 82′ Μαγκρί)
Νις – Μπρεστ 0-0
Χάβρη – Λιλ 0-2 (40′ Ζεγκρόβα, 52′ αυτ. Σαλμιέ)
Λοριάν – Μονπελιέ 0-3 (30′, 89′ Άνταμς, 73′ πέν. Σαβανιέ)
Ρεν – Ναντ 3-1 (6′ πέν. Μπουριζό, 73′ Ντουέ, 90+7′ πέν. Καλιμουεντό / 45′ Τσιριβέγια)