Γουέστ Χαμ – Μπρέντφορντ 4-2: Επιτέλους νίκη για τα «σφυριά»

Δύο μήνες χωρίς νίκη ήταν αρκετοί για την Γουέστ Χαμ, η οποία επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα επικρατώντας με 4-2 εντός έδρας επί της Μπρέντφορντ.

Δύο ολόκληροι μήνες χρειάστηκε να περάσουν ώστε η Γουέστ Χαμ να γευτεί ξανά την χαρά της νίκης.

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση το σύνολο του Ντέιβιντ Μόγιες επικράτησε με 4-2 εντός έδρας επί της Μπρέντφορντ στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Premier League, μειώνοντας έτσι την διαφορά από την πρώτη εξάδα στους οκτώ βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι στο… γκάζι καταφέρνοντας να πάρουν «αέρα» δύο τερμάτων με την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου χάρη στα τέρματα του Μπόουεν (5′, 7′) μέσα σε διάστημα δύων λεπτά.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βγάλουν άμεσα αντίδραση καταφέρνοντας να μειώσουν σε 2-1 με τον Μόπε έξι λεπτά αργότερα το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Μπόουεν έγραψε το 3-1 φτάνοντας έτσι στο χατ τρικ με τον Έμερσον στο 69′ να δίνει διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της ομάδας του.

Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Γουισάν στο 82′.

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής

Λίβερπουλ – Λούτον 4-1 (56′ Φαν Ντάικ, 58′ Χάκπο, 71′ Ντίας, 90′ Έλιοτ / 12′ Ογκμπένε)

Τσέλσι – Τότεναμ αναβλήθηκε

Κρίσταλ Πάλας – Μπέρνλι 3-0 (68′ Ρίτσαρντς, 71′ Αγιού, 79′ Ματετά)

Άστον Βίλα – Νότιγχαμ 4-2 (4′ Ουότκινς, 29’39’ Λουίζ, Μπέιλι 61′ / 45′ Ματετά, 48′ Γκιμπς-Γουάιτ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Φούλαμ 1-2 (89′ Μαγκουάιρ / 90+7′ Ιβόμπι, 65′ Μπάσεϊ)

Μπράιτον – Έβερτον 1-1 (90+5′ Ντανκ / 73′ Μπράθγουεϊτ)

Μπόρνμουθ – Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (24′ Φόντεν)

Άρσεναλ – Νιούκαστλ 4-0 (18′ Μπότμαν αυτ. , 24′ Χάβερτς, 65′ Σακά, 69′ Κίβιορ)

Γουλβς – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-0 (30′ Σαράμπια)

Γουέστ Χαμ – Μπρέντφορντ 4-2 (5′,7′,69′ Μπόουεν, 63′ Έμερσον Παλμιέρι/ 13 Μοπέ, 82′ Γουισάν)

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Αρεολά, Κουφάλ, Ζούμα, Μαυροπάνος, Παλμιέρι, Σούτσεκ, Άλβαρες, Πακετά, Γουόρντ Πρόουζ, Κούντους, Μπόουεν

ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ: Φλέκεν, Ζάνκα, Αγιέρ, Μι, Λιούς-Πότερ, Ονιέκα, Νόργκααρντ, Γιένσεν, Ρεγκιλόν, Μοπέ, Τόνεϊ,