Ουντινέζε – Μίλαν 3-1: Νέα «σφαλιάρα» για τους «ροσονέρι» και κίνδυνος για την 4άδα

Η Μίλαν ηττήθηκε 3-1 από την Ουντινέζε, έμεινε για τρίτο σερί ματς χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα και πλέον μπαίνει σε μπελάδες για την πρώτη τετράδα.

Σε έναν αγώνα όπου ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς έγραψε ιστορία, καθώς με το γκολ που πέτυχε έγινε ο γηραιότερος σκόρερ στην ιστορία της Serie A, η Μίλαν γνώρισε βαριά ήττα από την Ουντινέζε με 3-1 και έμεινε στους 48 βαθμούς και την 4η θέση, με την 5η Ρόμα να έχει 47 με ένα παιχνίδι λιγότερο.

Τρίτο σερί ματς πρωταθλήματος που δεν παίρνουν τη νίκη οι πρωταθλητές, «έπιασε» τη Γιουβέντους στην 7η θέση η Ουντινέζε.

Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ μόλις στο 9ο λεπτό με ωραίο σουτ του Ρομπέρτο Περέιρα. Η Μίλαν προσπάθησε να συνέλθει από το σοκ και κατάφερε να βρει τη στιγμή της λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Λεάο κέρδισε πέναλτι, ο Ιμπραΐμοβιτς ανέλαβε να το εκτελέσει, με τον Σιλβέστρι να του λέει όχι. Ωστόσο ο διαιτητής έδωσε επανάληψη κι έτσι ο Ζλάταν ισοφάρισε σε 1-1, γράφοντας παράλληλα ιστορία καθώς έγινε ο γηραιότερος σκόρερ της κατηγορίας, καταρρίπτοντας το ρεκόρ του Αλεσάντρο Κοστακούρτα (41 ετών και 25 ημερών από τον Μάιο του 2007).

Κι όμως το 1-1 δεν ήταν το σκορ του πρώτου μέρους. Η άμυνα των «ροσονέρι» κοιμήθηκε, ο Σακσές έδωσε την κατάλληλη στιγμή σ τον αμαρκάριστο, Μπέτο, ο οποίος από κοντά έγραψε το 2-1 στο 45+6′.

Στο δεύτερο 45λεπτο, η ομάδα του Πιόλι προσπάθησε να φτάσει εκ νέου στην ισοφάριση, χωρίς να το καταφέρει και σα να μην έφτανε αυτό, η άμυνα είχε νέα κακή αντίδραση στο 70ο λεπτό, με τον Εχιζίμπουε να σκοράρει για το τελικό 3-1.

Ουντινέζε : Σιλβέστρι, Μπεκιάο, Εχιζίμπουε (88’ Εμποσελέ), Πέρες, Ουντότζι (89’ Ζεέχελααρ), Περέιρα (81’ Αρσλάν), Γουάλας, Μπιγιόλ, Σάμαρντζιτς (73’ Λόβριτς), Σαξές (74’ Τοβέν), Μπέτο

Μίλαν : Μενιάν, Μπαλό Τουρέ, Καλουλού, Τομόρι (76’ Καλάμπρια), Τιό, Μπενασέρ (64’ Κρούνιτς), Μπραΐμ Ντίαθ (76’ Ντε Κετελάρ), Σαλεμάκερς (64’ Ρέμπιτς), Τονάλι, Ιμπραΐμοβιτς (76’ Οριγκί), Λεάο