Θάντερ – Τζαζ 107-99

Oι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο ματς με τους Γιούτα Τζαζ χάρη στην καταπληκτική εμφάνιση των Ράσελ Ουέστμπρουκ και Πολ Τζορτζ.

Οι Θάντερ ήταν οι νικητές του Game 5 της σειράς των playoffs κόντρα στους Τζαζ με σκορ 107-99. Έτσι, η ομάδα της Οκλαχόμα μείωσε σε 3-2 τη σειρά, με τη Γιούτα να απέχει μόλις μία νίκη για να την αποκλείσει.

Με το σκορ στο ημίχρονο να είναι 41-56, όλα έδειχναν ότι η σειρά θα τελείωνε στην Οκλαχόμα, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν αντίθετη άποψη κάνοντας ένα ονειρικό τρίτο δωδεκάλεπτο, ενώ στην τέταρτη περίοδο τελείωσαν την υπόθεση νίκη.

Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ ήταν φοβερός έχοντας ως συμπαραστάτη τον Πολ Τζορτζ. Οι δυο τους πέτυχαν τους 79 από τους 107 πόντους της ομάδας τους. Συγκεκριμένα ο πρώτος είχε 45 πόντους και ο συμπαίκτης του 34.

Αναφορικά με τους ηττημένους, ο Κρόουντερ μέτρησε 27 πόντους, ο Μίτσελ τελείωσε το ματς με 23 πόντους, ενώ 16 πρόσθεσε ο Ινγκλς.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-34, 12-22, 37-22, 29-21