Πέπε: «Απαράδεκτο ότι μας έβαλαν Αργεντινό διαιτητή»

Με την FIFA και το ορισμό ενός Αργεντινού διαιτητή στο παιχνίδι της Πορτογαλίας, τα έβαλε ο Πέπε μετά τον αποκλεισμό από το Μαρόκο.

Η πορεία της Πορτογαλίας στο φετινό Μουντιάλ ολοκληρώθηκε στα προημιτελικά, καθώς γνώρισε την ήττα από το Μαρόκο με 1-0 και αποχαιρέτισε τη διοργάνωση. Μετά το φινάλε του αγώνα ο έμπειρος αμυντικός των Πορτογάλων, Πέπε άφησε αιχμές κατά της FIFA, μα αφορμή τον ορισμό ενός Αργεντινού διαιτητή στην αναμέτρηση.

«Είναι απαράδεκτο ένας Αργεντινός διαιτητής να μας διαιτητεύει σήμερα μετά από αυτό που συνέβη χθες, με τον Μέσι και την Αργεντινή να μιλάνε για τη διαιτησία.

Δεν λέω κάτι περίεργο, αλλά τι παίξαμε στο δεύτερο ημίχρονο; Τίποτα! Ο τερματοφύλακας τους σπαταλούσε συνεχώς χρόνο, αλλά ο διαιτητής έδωσε μόνο οκτώ λεπτά καθυστερήσεων», ανέφερε ο 39χρονος κεντρικός αμυντικός της Πόρτο.