Μπάμπεργκ – Παναθηναϊκός 95-74

Παρά τη μαγική εμφάνιση του Νικ Καλάθη (31π, 7 ασίστ) ο Παναθηναϊκός διασύρθηκε από την Μπάμπεργκ με 95-74 και έχασε την ευκαιρία να πλασαριστεί στη 2η θέση της Euroleague.

Στράφι πήγε η συγκλονιστική εμφάνιση του Νικ Καλάθη για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος ηττήθηκε με 95-74 από την Μπάμπεργκ και έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να πλασαριστεί στην πρώτη δυάδα της βαθμολογίας.

«Δήμιος» των Πρασίνων, που είχαν 5/21 τρίποντα, ο Ρούμπιτ που μέτρησε 26 πόντους (ρεκόρ καριέρας) και 8 ριμπάουντ. Μόνο ο Παππάς (11π.) ο επόμενος διψήφιος του Τριφυλλιού

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ άσχημα το παιχνίδι, ήταν άστοχος από την περιφέρεια, κάνοντας κατάχρηση τριπόντων, ενώ στην άμυνα δεν είχε σωστές αποστάσεις και γρήγορες αντιδράσεις.

Από την άλλη πλευρά οι Γερμανοί έπαιξαν πολύ έξυπνα, «θωρακίζοντας» τη ρακέτα τους, μη επιτρέποντας στον Καλάθη να δημιουργήσει και αφήνοντας τους παίκτες του Παναθηναϊκού να αστοχούν στα ελεύθερα τρίποντα.

Στην επίθεση «χτυπούσε» στις αλλαγές των μαρκαρισμάτων διαβάζοντας πότε η μπάλα θα πήγαινε σε ψηλό της ομάδας με αντίπαλο κοντό και είτε σκόραραν, είτε κέρδιζαν φάουλ. Ετσι η Μπάμπεργκ προηγήθηκε με 25-17 στο 11΄και 35-23 στο 17’ για να τελειώσει το πρώτο μέρος με 42-32.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Παναθηναϊκός είχε 2/14 τρίποντα, τα οποία δυο είχε σημειώσει ο Καλάθης και 9 μόλις ριμπάουντ, ενώ οι Γερμανοί είχαν 13/21 δίποντα, 0/4τρίποντα και 20 ριμπάουντ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Νικ Καλάθης ήταν εκείνος που «ξύπνησε» τον Παναθηναϊκό και αποτελούσε την μοναδική απειλή στην επίθεση. Ο ελληνοαμερικανός έδινε «ανάσες» στην ομάδα του, η οποία πέρασε μπροστά με 50-48 στο 28’. Μάλιστα σημείωσε 15 πόντους στο δεκάλεπτο.

Ο Πασκουάλ άλλαξε πάντως την άμυνά του και έστελνε βοήθεια στους ψηλούς της Μπάμπεργκ, ενώ δοκίμασε και τη ζώνη, κάτι που δυσκόλεψε τους Γερμανούς.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στη συνέχεια, τελείωσαν το τρίτο δεκάλεπτο με 57-55 και με επιμέρους σκορ 11-2 προηγήθηκαν με 68-57 στο 33’.

Ο Παναθηναϊκός κατέρρευσε, όταν κουράστηκε ο Καλάθης, καθώς κανείς άλλος παίκτης του δεν ήταν σε θέση να σταθεί στο παρκέ. Ετσι η Μπάμπεργκ έφτασε να προηγείται με 22 πόντους διαφορά (90-68 στο 39’) και είχε τον απόλυτο έλεγχο στο παρκέ για να φτάσει στην επικράτηση με το τελικό 95-74.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 42-32, 57-55, 95-74