Eurocup Γυναικών : Ρίγα – Ολυμπιακός 74-70

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 74-70 από την Ρίγα στο Eurocup γυναικών και η πρόκρισή του στα στη νοκ άουτ φάση θα κριθεί στα μπαράζ.

Στα μπαράζ θα διεκδικήσει την πρόκρισή του στη νοκ άουτ φάση του Eurocup γυναικών ο Ολυμπιακός.

Οι Ερυθρόλευκες ηττήθηκαν με 74-70 εκτός έδρας από τη Ρίγα, για την έκτη αγωνιστική των ομίλων της διοργάνωσης και συμβιβάστηκε με την δεύτερη θέση.

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη μπήκαν δυνατά στο ματς και κατάφεραν να πάμε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2 πόντων (35-37). Παρόλα αυτά οι Λετονές πραγματοποίησαν ένα επιμέρους σκορ 20-7 στο τρίτο δεκάλεπτο και ανέτρεψαν την κατάσταση (55-44). Το μόνο που κατάφερε η ελληνική ομάδα ήταν να μειώσει στους 3 (71-68) λίγα λεπτά πριν το τέλος, με την Άντερσον να αστοχεί σε δύο ελεύθερες βολές και την Ρίγα να κλειδώνει την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 35-37, 55-44, 74-70

Ρίγα: Πέντη 14, Μπάσκο-Μελνμπάρντε 12, Βεϊντέρε 2, Στιούαρτ 17, Κράστινα 10, Μάλοτ 11, Κρέστινα 3, Έγκλιτε 5

Ολυμπιακός: Μάζιτς, Σταμάτη 3, Χατζηνικολάου 11, Μάλτση 9, Νικολοπούλου, Σωτηρίου, Άντερσον 11, Μακόλεϊ 15, Σπυριδοπούλου, Καλτσίδου 21