Λαύριο – Ρέθυμνο 78-77

Το Λαύριο βρισκόταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με το Ρέθυμνο, στο τέλος, όμως, πήρε τη νίκη με 78-77, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Μουρ (22 πόντους, 6 ασίστ). Αστόχησε στην τελευταία επίθεση ο Άρμστεντ.

Σε ένα ματς που όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό από το τελικό αποτέλεσμα κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, το Λαύριο, παρότι βρισκόταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, επικράτησε του Ρεθύμνου (78-77) και ανέβηκε στο 11-6, κρατώντας ζωντανό το όνειρο για είσοδο στην τετράδα.

Οι δύο ομάδες, έχοντας η κάθε μία τα δικά της μικρά σερί, πήγαν χέρι-χέρι στο πρώτο ημίχρονο (23-19 η πρώτη περίοδος, 39-41 η δεύτερη), με τους φιλοξενούμενους να χτίζουν μια διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο (+6, 55-61).

Το Λαύριο πέρασε μπροστά στο σκορ 04:22 πριν τη λήξη, με τις δύο εύστοχες βολές του Κουζέλογλου (69-68), το Ρέθυμνο απάντησε στα 02:15 με 1/2 βολές του Λι (73-74), οι γηπεδούχοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, προηγήθηκαν εκ νέου με τρίποντο του Μουρ και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα (78-77) αφού ο Άρμστεντ αστόχησε στο δίποντο που επιχείρησε δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Κορυφαίος για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη ήταν ο Μουρ (22 πόντους, 6 ασίστ, 6 ριμπάουντ), ενώ με διψήφιο αριθμό πόντων τελείωσαν το παιχνίδι και οι Κουζέλογλου (13) και Νίξον (10). Κορυφαίος και μοιραίος για το σύνολο του Νίκου Βετούλα ήταν ο Άρμστεντ (22 πόντους, 5 ασίστ), από κοντά και ο Ντάνιελς (18 πόντους, 7 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 39-41, 55-61, 78-77