Πρωταθλητής στον Ανοιχτό Στίβο ο Ολυμπιακός

Οι Ερυθρόλευκοι πανηγύρισαν το πρωτάθλημα στους Ανδρες και έφτασαν τα 22 τρόπαια στη φετινή σεζόν – Τα τμήματα του Ερασιτέχνη κατέκτησαν και τα 14 πρωταθλήματα που διεκδίκησαν!

Το 3ο διαδοχικό πρωτάθλημα Ανοιχτού Στίβου στους Ανδρες και 12ο συνολικά στην ιστορία του πανηγύρισε το βράδυ της Κυριακής ο Ολυμπιακός.

Οι Ερυθρόλευκοι απέδειξαν περίτρανα την ανωτερότητά τους και πρόσθεσαν μια ακόμα κούπα στην πλούσια τροπαιοθήκη τους. Οι Πειραιώτες από την πρώτη ημέρα των αγώνων ανέβηκαν στην πρώτη θέση και διατηρήθηκαν στην κορυφή μέχρι το τέλος. Η ομάδα του Ολυμπιακού μάζεψε 151.5 πόντους, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον ΓΣ. Ελ. Βενιζέλο με 107.5 και στην τρίτη τον ΓΣ Κηφισιάς με 86. Συνολικά το διήμερο των αγώνων που πραγματοποιήθηκαν στην Πάτρα, οι αθλητές του Ολυμπιακού κατέκτησαν επτά μετάλλια, εκ των οποίων δύο χρυσά, δύο αργυρά και τρία χάλκινα.

Ο Ερασιτέχνης Ολυμπιακός διεύρυνε την κυριαρχία του και πέτυχε ένα σπουδαίο επίτευγμα, καθώς κατέκτησε και τα 14 πρωταθλήματα που διεκδίκησε. Παράλληλα, κατέκτησε πέντε κύπελλα Ελλάδος, ένα Λιγκ Καπ και 2 ευρωπαϊκά, φτάνοντας συνολικά τα 22 τρόπαια στη φετινή σεζόν.  Επιδόσεις που προκαλούν… ίλιγγο και αποδεικνύουν περίτρανα ότι ο Ολυμπιακός είναι ο μεγαλύτερος πολυαθλητικός σύλλογος της Ευρώπης.