Μπακς – Σανς 120-100

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να πετυχαίνει νέα 40άρα (41π., 13ριμπ., 6ασ.) οι Μπακς επικράτησαν εύκολα με 120-100 των Σανς στο Μιλγουόκι και μείωσαν σε 2-1 στη σειρά των τελικών του NBA.

Την αντίδραση που είχε προαναγγείλει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο μετά το δεύτερο παιχνίδι στο Φοίνιξ έβγαλαν οι Μπακς στο Μιλγουόκι. Τα «Ελάφια» επικράτησαν με 120-100 των Σανς και μείωσαν σε 2-1 στη σειρά των τελικών έχοντας για ακόμη μία φορά ως απόλυτο πρωταγωνιστή τον «Greek Freak».

Ο Έλληνας σταρ ήταν σαρωτικός πετυχαίνοντας 41 πόντους (δεύτερη σερί 40άρα) με 14/21 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 13/17 βολές, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 38 λεπτά συμμετοχής. Ο Χόλιντεϊ είχε 21 πόντους και 9 ασίστ ενώ 18 πόντους είχε ο Μίντλετον.

Για τους ηττημένους ο Πολ είχε 19 πόντους με 9 ασίστ, από 18 πόντους είχαν οι Κράουντερ και Έιτον ενώ χαμηλά έμεινε ο Μπούκερ που σταμάτησε στους 10 πόντους.

Οι Σανς ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο ματς και είχαν ένα μικρό προβάδισμα στην πρώτη περίοδο (25-28) αλλά στη συνέχεια το παιχνίδι έγινε παράσταση για έναν ρόλο. Χάρη σε ένα επιμέρους 30-9 οι Μπακς προηγήθηκαν με 60-45 στο ημίχρονο και έκτοτε δεν έχασαν τον έλεγχο του ματς ξανά.

Αν και οι Σανς μείωσαν σε 74-70 στα μισά του τρίτου δωδεκαλέπτου οι Μπακς απάντησαν με ένα 24-2 για το 98-76 και εκεί ουσιαστικά τελείωσε το ματς με τα «Ελάφια» να φτάνουν διά περιπάτου στη νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-28, 60-45, 98-76, 120-100.