Πορτογαλία-Ελβετία 3-1 (vid)

Με χατ-τρικ του Κριστιάνο Ρονάλντο η Πορτογαλία πήρε την πρόκριση στον τελικό του Nations League, καθώς επικράτησε 3-1 της Ελβετίας.

Απίστευτος, μυθικός Ρονάλντο οδήγησε την Πορτογαλία στον τελικό του Nations League.

Η Πορτογαλία επικράτησε 3-1 της Ελβετίας και πλέον περιμένει μία εκ των Ολλανδίας ή Αγγλίας στον τελικό.

Το πρώτο ημίχρονο στο Ντραγκάο είχε καλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν αρκετές ευκαιρίες.

Η Ελβετία είχε τις δύο πρώτες καλές στιγμές στον αγώνα με τους Σακίρι και Σεφέροβιτς, ωστόσο στην πρώτη περίπτωση ο Πατρίτσιο είχε σωστή αντίδραση και στη δεύτερη ο άσος της Λίβερπουλ αστόχησε.

Το 1-0 για την Πορτογαλία έγινε στο 25’ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του τέρματος, αφήνοντας τον Σόμερ… άγαλμα στο κέντρο της εστίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ίδια εικόνα, με την Ελβετία να πιέζει ψηλά, όπως στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ενώ στο 53’ έγινε η φάση του ματς.

Η Πορτογαλία κέρδισε πέναλτι, αλλά το ίδιο είχαν ζητήσει νωρίτερα και οι Ελβετοί. Ο Φέλιξ Μπριχ κοίταξε το VAR και πήρε μία τρομερή απόφαση!

Έδωσε πέναλτι στην προηγούμενη φάση υπέρ της Ελβετίας, όταν ο Σεμέδο μάρκαρε αντικανονικά τον Σεφέροβιτς.

Ο Ροντρίγκες ανέλαβε την εκτέλεση και ισοφάρισε σε 1-1 στο 57’ (τέσσερα λεπτά κράτησε η συγκεκριμένη φάση!).

Στο 88′ και στο 90′ όμως μίλησε η σπουδαία κλάση του Κριστιάνο Ρονάλντο!

Μετά από γύρισμα του Ρούμπεν Νέβες  στην περιοχή, ο άσος της Γιουβέντους εκτέλεσε με τη μία και έκανε το 2-1 στο 88′, ενώ στο 90′ πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή, «χόρεψε» την αντίπαλη άμυνα, μπήκε μέσα και έκανε το τελικό 3-1.

Στον τελικό της Κυριακής η Πορτογαλία θα αντιμετωπίσει μία εκ των Ολλανδίας ή Αγγλίας, οι οποίες κοντράρονται μεταξύ τους στον αυριανό δεύτερο ημιτελικό (21:45).

Το 1-0 του Ρονάλντο: