Σκωτία – Βέλγιο 0-4

Το Βέλγιο φιλοδώρησε με τεσσάρα την Σκωτία σε φιλικό που διεξήχθη στη Γλασκόβη

Η παρέα του Αζάρ, του Λουκάκου, του Μπατσουαγί για λίγο καιρό ξαποσταίνει και ξανά προς τη δόξα τραβά. Μετά τις άκρως εντυπωσιακές εμφανίσεις του στη Ρωσία, το Βέλγιο συνέτριψε με 4-0 την Σκωτία στη Γλασκόβη έχοντας σε δαιμονιώδη φόρμα τους προαναφερθέντες κυρίους!

Πριν την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, οι… Αφοί Αζάρ συνεργάστηκαν όμορφα  και ο Εντέν πλάσαρε μόλις άουτ. Άστοχοι ήταν στη συνέχεια και οι Μέρτενς και Αζάρ. Όμως στο 28ο λεπτό ο ασκός του Αιόλου άνοιξε.

Ο Θ. Αζάρ έδωσε στον Λουκάκου που σε κενό τέρμα άνοιξε το σκορ για το Βέλγιο. Στο 40′ ο Κομπανί σημάδεψε δοκάρι και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0. Στην επανάληψη όμως οι Βέλγοι μπήκαν αγριεμένοι.

Στο 46ο λεπτό, ο Αζάρ με φανταστικό σουτ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 2-0 και στο 53’μετά από φανταστική αντεπίθεση ο Μπατσουαγί από κοντά έκανε το 3-0. Λίγα λεπτά αργότερα σαν σε επανάληψη και πάλι ο Μπατσουαγί ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0.