Πέρασε από το Κιλκίς ο Ολυμπιακός (39-20)

Ο Ολυμπιακός επικράτησε εκτός έδρας του ΓΑΣ Κιλκίς με 39-20, για την 13η αγωνιστική της Handball Premier.

Νικηφόρα πέρασε από την έδρα του ΓΑΣ Κιλκίς η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή, αφού το Σάββατο (3/2) το απόγευμα, επικράτησε εύκολα με 39-20, για τη 13η αγωνιστική της Handball Premier.

Μετά το ματς Κυπέλλου με την ΑΕΚ στην Ηλιούπολη (φάση των «16»), ο Θρύλος επέστρεψε στις νίκες, κερδίζοντας άνετα την ομάδα του Κιλκίς στην έδρα της, κάνοντας το «13 στα 13» στο πρωτάθλημα! Εως τώρα τη φετινή αγωνιστική σεζόν, σε 19 ματς σε όλες τις διοργανώσεις, σε Ελλάδα και Ευρώπη, οι «ερυθρόλευκοι» του Νίκου Γραμματικού μετρούν 18 θετικά αποτελέσματα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς, φτάνοντας στο 6-3, με τον Κάβτσιτς (12:39), με τον Σλαβούλιτσα να «εκτοξεύει» τη διαφορά στο +9 (4-13), με τη συμπλήρωση 23 λεπτών! Το (πρώτο) +10 (7-17) του Θρύλου ήρθε με επίθεση του Τζηρά, στο 25ο λεπτό, με τον διεθνή εξτρέμ να «γράφει» και το 18-8, στο 26:06. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα (26:52), ο Σάββας έδωσε «αέρα» 11 γκολ (8-19) στους «ερυθρόλευκους», με τον ΓΑΣ Κιλκίς να διαμορφώνει το 19-9 του ημιχρόνου. O Ολυμπιακός συνέχισε την κυριαρχία του και στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο παρουσιάστηκε ακόμα καλύτερος, φτάνοντας στο +17 (13-30), με γκολ του Τζηρά, στο 40:49, ενώ στο 56ο λεπτό, ο Βίντα ανέβασε τη διαφορά στο +20 (18-38). Το τελικό 39-20 διαμόρφωσε ο Κάβτσιτς, στο 59:24.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-5, 4-7, 4-10, 7-16, 9-19 (ημχ.) 10-23, 13-29, 15-31, 17-33, 18-37, 20-39

ΓΑΣ Κιλκίς (Γεωργιάδης): Μποροντάι, Μέτσης 2, Κυπραίος 2, Μήγγας 3, Ελευθεριάδης 1, Γιαννακίδης, Βαφειάδης, Δημάκης 3, Σιγγιρίδης 1, Καρβουνίδης 2, Μποτσκάρεφ 5, Ταραμονλής, Μπέρεζνι 1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς 7, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 3, Βίντα 4, Τζίμπουλας 3, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 1, Σλίσκοβιτς 1, Δομπρής 2, Τσιγαρίδας 2, Πασσιάς 2, Σλαβούλιτσα 3, Κάβτσιτς 3, Μιχαηλίδης 3, Σάββας 5

Δηλώσεις:

Σάβο Σλαβούλιτσα: «Σήμερα, ήμασταν σοβαροί, όπως έπρεπε να είμαστε. Χαιρόμαστε για την εμφάνισή μας, όμως αφήνουμε ήδη πίσω το σημερινό ματς και από Δευτέρα, επικεντρωνόμαστε σε αυτό του Σαββάτου με την ΑΕΚ. Θέλουμε να παρουσιαστούμε πιο έτοιμοι, ώστε να πάρουμε τη νίκη».